Čo by na Váhostav povedal Adam Smith?

Autor: Andrej Petrus | 31.3.2015 o 0:54 | Karma článku: 9,93 | Prečítané:  1401x

Niekedy  nastávaju situácie, kedy človek začne rozmýšlať nad tým čo je vlastne úlohou štátu v našej spoločnosti. Jednou z tých situácií je aj škandál okolo Váhostavu a nevyplatenia účtov ich subdodávateľom vo výške až 100 milionov eur. 

Stovky rodín načisto skrachujú a nebudú mať z čoho žiť no zachovanie Váhostavu a dobro akcionárov je dôležitejšie a reštrukturalizácia, vymazanie časti dlhov je nie neprirodzený jav. V obvyklej trhovej spoločnosti by tým Váhostav stratil kredibilitu a nikto by s ním už viac nechcel spolupracovať ako subdodávateľ, no na to je Slovensko asi príliž malá krajina aby tu naplno fungoval voľný trhový mechanizmus a politické prepojenie terajšej vlády a Váhostavu navráva ,že tu bude táto firma alebo ľudia figurujúci za ňou ešte dlho prepojený so zákazkami štátu. Fico síce prehlásil ,že sa asi Váhostav nebude môcť zúčastňovať štátnych tendrov do budúcnosti ,no každý vie ,že Váhostav Neváhostav, schránkových firiem s iným menom je v zálohe tucet, týmto výrokom teda Fico nič neuhasil. Preto je veľmi dôležité aby sa schránkové firmy nemohli môcť zúčastňovať na štátnych tendroch. 

Slovensko je malá krajina a je veľmi závislá od zahraničných investorov. Keďže súčasný daňový systém a byrokracia úplne zničila malých a stredných podnikateľov na Slovensku tak môžme byť viac ako vďační za zahraničné konzerny, ktoré tu máme. Aj keď s daňovými úľavami, napĺňajú štátnu kasu. Napriek tomu, aby sme sa snažili zatraktívniť Slovenský trh aj v zahraničí, máme jedno z najvyšších daňových zaťažení z okolia.

No s Váhostavom prišiel ďalší negatívny signál. Našemu štátu sa momentálne nedá absolutne veriť.  Štát sa má starať popri nastavení právneho systému, fungovania zdravotníctva a školstva a fungovania súdnictva aj o garanciu vlastníctva a o možnosť vymáhania zmluvných podmienok. S veľmi kritickým pohľadom by sa dalo povedať že tu nefunguje ani jedno, nefunguje tu štát ako taký. Ako občania sme sa síce „dohodli“ že budeme platiť dane a na oplátku budú fungujúce verejné inštitúcie, no v tomto terajšia vláda zlyhala a nič pre zlepšenie situácie neurobila.

Škandál s Váhostavom robí Slovensku veľmi negatívnu reklamu v zahraničí a reflektuje to ako naša spoločnosť funguje v respektíve nefunguje. Reflektuje to ako ešte stále na Slovensku neplatia pravidlá rovnako pre všetkých a ako tým naša celá ekonomika trpí a pravdepodobne ešte dlhšie bude.

Čo by povedal k tejto situácií zakladateľ ekonómie Adam Smith? Táto citácia z jeho knihy, majstrovského diela Wealth of Nations z roku 1776 nám veľa napovie. Od napísania tohto textu uplynulo už skoro 250 rokov no stále niesme schopný implementovať ho.

Commerce and manufactures can seldom flourish long in any state which does not enjoy a regular administration of justice, in which the people do not feel themselves secure in the possession of their property, in which the faith of contracts is not supported by law, and in which the authority of the state is not supposed to be regularly employed in enforcing the payment of debts from all those who are able to pay. Commerce and manufactures, in short, can seldom flourish in any state in which there is not a certain degree of confidence in the justice of government.”

Adam Smith, Wealth of Nations (1776)

Približne preložené : Firmám a výrobám sa môže iba zriedkavo dariť z dlhodobého hladiska v štáte, ktorý nemá fungujúci právny system, v ktorom obyvateľia necítia garanciu ich vlastníctva, v ktorom zmluvné dohody niesú vymáhateľné právom a v ktorom autorita štátu nieje aktívna vo vymáhaní dlhov od tých, ktorí majú a sú schopní platiť…

Veru, so súčasným stavom to s našim štátom nevyzerá dobre. Ale veď čo, stačí sa iba vyhovárať na svojich predchodcov a všetko bude vporiadku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?