Občianska zaangažovanosť

Autor: Andrej Petrus | 30.3.2012 o 17:55 | (upravené 30.3.2012 o 18:02) Karma článku: 8,76 | Prečítané:  202x

Až keď som prvý krát navštívil Nemecko, uvedomil som si že Bratislava nefunguje tak ako by mala. Dovtedy som si to veľmi nevšímal, skôr nevnímal.

 

V Nemecku ma v jednotlivých mestách prekvapila miera zaangažovanosti ich obyvateľov, až keď som videl množstvo bicyklov na ulici, upravované parky plné ľudí, pouličné trhy či hrdosť na svoje mesto začal som uvažovať prečo v tomto Bratislava zlyhala. No možno nie je dôležité zistiť prečo skôr zistiť ako to zmeniť. Vždy som pozoroval správanie ľudí na verejnosti, aj dnes je pre mňa najväčším relaxom a najinšpiratívnejšou chvíľou prechádzka v Starom meste s dobrou hudbou v ušiach prípadne jazda trolejbusom, čo sa dá označiť ako malým unikátom. Trolejbusy mi na západe chýbali, mám ku nim vytvorený silný vzťah lebo som vyrastal nad hradom, kde stále premávali.

Ak by som sa v ôsmich rokoch nebol stal skautom, možno by som to čo robím teraz vôbec nerobil. Skauting ma spolu s rodinou vychovával, učil ma k hodnotám, ktoré sú na rozdiel od iného trvácne. Skauting považujem v živote za zatiaľ to najlepšie, čo ma stretlo a z väčšej časti boli práve skauti tí ľudia, ktorý sa zúčastňovali a pomáhali pri akciách Pressburg embassy.

Jedinou chybou, kvôli ktorej Bratislava zaostávala, kvôli ktorej boli obyvatelia so životom tu nespokojní, kvôli ktorej sa stavalo na čierno aj tam kde sa nemá, kvôli ktorej zaniklo veľa parkov, architektúry a tradicií je nízka miera zaangažovanosti obyvateľov Bratislavy do diania v meste,  jeho stavu a vývoja. Vždy treba začať od seba, o tom sa presne s Pressburg embassy snažíme, pretože sme sa na to už nemohli ďalej pozerať. Vo verejnom priestore sme začali byť aktívni a motiváciou pre nás boli ostatní aktivisti, o ktorých sme sa dopočuli. Ako aktivisti motivovali a doteraz motivujú nás, snažíme sa aj my motivovať ostatných mladých ľudí. Nie je pravda, že sa mladí dnes o mesto nezaujímajú, prijali iba fakt, že sa s ním nedá nič robiť a to chceme vyvrátiť ako aj všetci zaangažovaní obyvatelia. Ak sa chce tak sa dá, chceli sme v meste viacej zelene, vysadili sme si ju spočiatku za vlastné financie, neskôr nás v tom podporil magistrát, cyklisti chceli v Bratislave cyklotrasy a dnes už sú odsúhlasené vysoké financie na realizáciu tohto projektu. Pozitívna zmena ide vždy zdola, či už mimo politiky alebo skrze politikov, ktorý konajú na základe tlaku zdola.

Dôležité nie je iba snažiť sa ako jednotlivec, dôležitejšie je podporovať ostatné iniciatívy, navzájom spolupracovať, čo dokáže pohnúť veci oveľa ďalej.
Priestor v ktorom žijeme je odrazom našej spoločnosti, ja vidím, že je z roka na rok krajší, príjemnejší, pretože sa o to ľudia starajú.Vzájomná podpora sa spolupráca je jediná cesta, Bratislava nie je nocľahárňou, nemôžeme ignorovať čo sa deje za múrom nášho domu.

Dnes veľa ľudí odchádza študovať do zahraničia, vidím to ako veľmi pozitívny jav pretože iba v zahraničí vás opustí mylné zmýšľanie, taká ta Bratislavská nedôvera, čiastočná uzavretosť. Neskôr sa aj tak väčšina ľudí vráti. Hainburg alebo Viedeň je doslova za rohom Bratislavy no napriek tomu je to úplne odlišný svet, socializmus narobil šarapatu, uvidíme aký dlhý čas ešte potrvá vrátenie vecí do normálu. Dnes si už obyvatelia mesta nenechajú skákať po hlave, už vyjadrujú svoj názor, či prisťahovaní, či viacgeneračne domáci.Veď sme tu doma nie?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?